Wersje językowe
Nasz mech

CZYM JEST MECH CHROBOTEK?

Chrobotka w rzeczywistości jest porostem. Posiada plechę z glonami, a jego strzępki wytwarzają kwasy porostowe, które chronią przed nadmierną utratą wody.

Naturalna barwa chrobotka jest biało-beżowa. Chrobotek wykorzystywany do dekoracji jest w odpowiedni sposób farbowany, dzięki czemu możemy pozyskać mech o dowolnym kolorze. Najczęściej spotykany jest chrobotek w kolorze zielonym. Barwniki nadające kolor jasnozielony ożywiają i rozświetlają pomieszenia i nadają wyobrażenie obcowania z naturą.

Z uwagi na farbowanie niektóre fragmenty mchu mogą różnić się nieznacznie odcieniem.

Chrobotek jest poddawany procesom stabilizacji, aby móc się cieszyć jego świeżym wyglądem przez długi czas.

Mech chrobotek jest wstępnie oczyszczany z zanieczyszczeń pochodzących z lasu, dlatego w naszych produktach możesz odnaleźć pojedyncze ślady igieł lub innych występujących w naturze zanieczyszczeń.

 

  

 

GATUNKI I WYSTĘPOWANIE W NATURALNYCH WARUNKACH

Najbardziej popularny jest mech reniferowy i to właśnie z niego powstaje większość naszych prac. W Polsce w naturalnych warunkach można spotkać kilka gatunków chrobotka: leśny (Cladonia arbuscula), łagodny (Cladonia mitis), reniferowy (Cladonia rangiferina) i najeżony (Cladonia portentosa). Globalnie chrobotek występuje w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Europie, Azji oraz na wielu wyspach. Najczęściej występuje jednak na półkuli północnej.

Od 2004 roku chrobotek reniferowy jest w Polsce objęty ochroną częściową. Z tego powodu mech, który jest wykorzystywany do ozdabiania jest sprowadzany z innych krajów, między innymi z Norwegii, Szwecji i Findlandii.

 

MECH RENIFEROWY - DLACZEGO RENIFEROWY?

Chrobotek jest głównym pożywieniem reniferów występujących w Skandynawii i z tego też powodu przyjęła się nazwa tego konkretnego gatunku.

 

 

 

JAK DBAĆ O MECH CHROBOTEK?

Mech chrobotek nie jest żywy. Jednak dzięku temu, że został trwale zaipregnowany, zachowuje swoje właściwości absorbujące. Wystarczy jednynie utrzymywanie wilgotności powietrza na poziomie 40-60%, przez co mech pozostanie miękki. Mniej wiecej taki poziom wilgotności (w granicach 40%) jest w naszych domach.

Szczegółnie zimą powietrze może się osuszać i najczęściej wtedy możemy zaobserwować zasychanie mchu. W momencie kiedy mech stanie się twardy powinno się z nim obchodzić w sposób delikatny, aby zapobiec kruszeniu się.

Nic straconego! Po dostarczeniu odpowiedniej wilgotności powietrza mech powinien ponownie stać się miękki.

Z uwagi na to, że mech chrobotek jest barwiony nie powinno się go moczyć lub intensywnie i bezpośrednio zraszać wodą. Zaleca się umieszczenie nawilżacza powietrza lub ostrożne, minimalne zraszanie, tak aby mech nie pofarbował innych powierzchni. Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczanie ozdób z mchem w pomieszczeniach z dobrą wentylacją, w których nie występuje znaczne skraplanie pary wodnej.

PAMIĘTAJ!

Mchu nie wolno podlewać.

Chrobotek nie może być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub źródeł ciepła.

WARTO WIEDZIEĆ

Mech chrobotek jest impregnowany gliceryną, dzięki czemu jest antystatyczny i przyjazny dla alergików.

Mech chrobotek posiada specyficzny zapach, który z czasem się ulatnia (jest mniej wyczuwalny).

Z uwagi na naturalne pochodzenie mchu każdy nasz produkt może się nieznacznie od siebie różnić.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl